czwartek, 25 kwietnia 2013

Piramidy w NubiiPiramidy w Meroe w Nubii 
(Nie zaliczają się do egipskich piramid)


Nubia to kraina historyczna znajdująca się w północno-wschodniej Afryce, na terytorium dzisiejszego Sudanu, gdzie w VI w. p.n.e. rozwinęła się kultura meroicka. Rozwijały się tam  trzy kuszyckie królestwa: pierwsze ze stolicą w Kerma (2600-1520 pne), druga skupiała się w Napaty (1000-300 pne), a także królestwo Meroe (300 pne-300 ne). To właśnie tam zbudowano kompleks słynnych piramid, wznoszonych od IV w. p.n.e. do IV w. n.e.  


W Nubii znajduje się około 220 piramid, ulokowanych w trzech lokalizacjach, pochodzą z okresów królestwa Napaty i Meroe. Pierwsze z nich zostały zbudowane w el-Kurru, jako groby króla Kaszty i jego syna  Piye. Znalzły się tam także piramidy sukcesorów Piyea, grobowce Shebitku i Tantamani. Ponadto czternaście piramidy zostały zbudowane dla królowych (żon króla).
 
Nekropolia
Wspomniane piramidy pochodzą z okresu  Późnego Państwa. Budowano je z bloków wapienia, oraz cegły mułowej. Konstrukcje kamienne są na ogół dobrze zachowane,  w porównaniu do konstrukcji z cegły mułowej. Ich wysokość wacha się między 6 a 30 metrów. Są bardziej smukłe od piramid znanych z Egiptu, ich kąt nachylenia wynosi aż 70 stopni.  Szerokość podstawy wacha się od 8 do 15 metrów. 
Przypuszczalne metody budowlane

Komora grobowa, wykuta w naturalnej skale, zawsze znajdowała się pnijże poziomu gruntu. Schody prowadziły w dół do krótkiego korytarza, który łączył się bezpośrednio  z komorą grobową. Ciała umieszczano w sarkofagu. 
 
Pochówek

Uproszcony schemat

Piramidy z Nubii nie mają same w sobie żadnych wewnętrznych struktur. Czasami dobudowywano są do nich kaplice poświęcone zmarłemu.Piramida Piye


Chociaż znaczna część nadbudowy grobu, nie przetrwała do dzisiejszego czasu. Zachowały się fundamenty, które po odkopaniu pozwoliły określić szerokość podstawy na 8 metrów, a nachylenie na 68 stopni. Do komory grobowej prowadzi od wschodu klatka schodowa, z dziewiętnastoma stopniami. Wykuta w skalnym podłożu komora posiada sklepienie, na wspornikach mocowanych w ścianach. Ciało władcy umieszczono na drewnianej ławie (łoże), a potem ustawiono na kamiennej platformie, której narożniki docięto w taki sposób by wpasować nogi ławy. W trakcie wykopalisk odnaleziono figurki przedstawiające króla i inne dary pogrzebowe. Nad klatką schodową znajdowała się kaplica która nie przetrwała do naszych czasów.
Piramida Shebaka


Shebaka był sukcesorem Piye, dlatego ogólny układ został zachowany. Chociaż komora grobowa została umieszczona na tyle głęboko, aby uniknąć potrzeby konstruowania sztucznego sklepienia. Z tego powodu, wydłużyła się klatka schodowa, przez co wejście do niej znajduje się dalej na wchód. Sama kaplica znajduje się od wschodniej strony piramidy, niemal bezpośrednio nad komorą grobową.

Piramida królowej Amanishakhto


Tu w Nubi królowie i zamożni obywatele, lubili być pochowanym wraz ze swoim całym dobytkiem. W trakcie pogrzebu uśmiercano najwierniejszych służących, ulubione zwierzęta, jak bydło, wielbłądy, konie  i psy. Wszystko to składano przed wejściem do właściwej komory grobowej. Do najsłynniejszych znalezisk tego typu należy właśnie skarb z grobowca królowej Amanishakhto, w 1830 roku odnaleziono tam złote pierścienie, naszyjniki i inne ozdoby, ukryte w sekretnej komorze.