środa, 17 kwietnia 2013

Piramida w MeidumPiramida w Meidum

Pierwsza piramida z gładkimi stokami.
Okres Starego Państwa 2727 – 2175 p.n.e.
Pierwotnie wzniesiona jako siedmiostopniowa, prawdopodobnie przez Huni.
Budowę piramidy dokończył Snofru, nadając jej formę ostrosłupa (jest to prawdopodobnie druga piramida wzniesiona przez Snofru).
Wysokość pierwotna 93,5 m
Wysokość obecna 65 m
Długość podstawy: c.144 m
Nachylenie: 51 ° 50 '35 "

Długość korytarza: 57 m

Komora grobowa: 5.9 x 2.65 m (wys: 5.05 m

Mur otaczający kompleks: 236 x 218 m

wschodnia kaplica: 9.18 x 9 m (wysokość: 2,7 m)

Najbardziej wysunięta na północ piramida Egiptu.
Wymiary i Forma


Proces Budow
Pierwotnie wybudowano ją jako piramidę schodkową o 7 stopniach. Rdzeniem piramidy była konstrukcja w kształcie wieży, stanowiąca jednocześnie jej siódmy stopień nachylony pod kątem 75°. Do wieży tej następnie dobudowano sześć grubych warstw, kolejno coraz niższych, stanowiących kolejne stopnie piramidy nachylone pod tym samym kątem co rdzeń. Całość konstrukcji została oblicowana wapieniem z Tura. Zaraz po ukończeniu wersji siedmiostopniowej rozpoczęto rozbudowę do wersji ośmiostopniowej. Jej wysokość wstępnie wynosiła 85 m, a długość boku – 120,8 m. Przebudowa powiększyła ją do wysokości 92,5 m, a długość boku sięgnęła 144,3 m. Ta rozbudowana konstrukcja również otrzymała oblicowanie z wapienia z Tura. Przebudowa miała miejsce między 29 a 33 rokiem panowania Snofru. Kolejna przebudowa, polegająca na wypełnieniu załamań stopni nadała jej kształt ostrosłupa o kącie nachylenia 51,5°. Całość również została oblicowana wapieniem z Tura. Ciekawym szczegółem architektonicznym piramidy w Meidum jest to, że dolne wypełnienie stopni oraz oblicowanie posadowiono na platformie, wykonanej z podsypki z ubitego, suchego piasku oraz położonych na niej bloków kamiennych. Platformę tę wykonano zapewne dla zniwelowania terenu potrzebnego do budowy piramidy. Do czasów współczesnych zachowała się spora część konstrukcji naziemnej piramidy – resztki stopnia trzeciego i czwartego piramidy siedmiostopniowej oraz całości stopnia piątego i szóstego i fragmenty stopnia siódmego piramidy ośmiostopniowej, a także zachowane w dobrym stanie dolne fragmenty piramidy ostrosłupowej wraz z oblicowaniem i platformą, na której cała piramida została zbudowana.
 
Proces Budowy Rdzenia

Odkrycie i Badania


Pierwsze badania piramidy odbyły się podczas wyprawy Napoleona w 1799 roku, rysownik Denon, wykonał kilka szkiców i przygotował krótki opis piramidy. Później w 1837 roku  Perring przeprowadził znacznie dokładniejsze badania, w tym także dokonał pomiarów. Kolejna wyprawa badawcza  Lepsiusa odbyta w 1843 dokonała kolejnych  odkryć, niemniej jednak, wewnętrzna struktury pozostało niezbadane.

Po około 10 latach wyruszyła kolejna ekspedycja. Przewodzili jej Petrie, twórca nowoczesnej egiptologii, egiptolog Percy Newberry i architekt George Fraser. Zbadali wnętrze piramidy, odkopali świątynie, rampę, oraz kilka mniejszych grobowców. W 1910 Pertie odkrył korytarze prowadzące w stronę piramidy. W 1925 Borchardt dotarł do Meidum, jego zdaniem korytarze odkryte przez Pertiego, służyły do transportu materiałów na budowę piramidy.

 KompleksPiramida była  otoczona pojedynczym, wysokim murem obwodowym wykonane z wapiennych bloków.  
Mastaba - M17

Na wschodzie, obok muru leżała ogromna mastaba, której  właściciel nie został zidentyfikowany. Dlatego nazwano ją  Mastabą nr 17. Do budowy mastaby użyto gruzu z placu budowy piramidy, cegły mułowej, a jej ściany otynkowano i pobielono. Wewnątrz muru znajdował. się dziedziniec, wyłożony cegłą mułową, na owym dziedzińcu w południowo-zachodnim narożnik znajdowała się, znacznie mniejsza piramida schodkowa, w której znaleziono wapienną Stelle z wizerunkiem boga Horusa. Była piramida kultowa. Ponadto w obrębie muru ulokowano mniejszą mastabę, najpewniej jako grobowiec małżonki władcy.
 
Wnętrze Piramidy

Wnętrze Piramidy


Świątynia pod piramidom
Od wschodniej ściany piramidy, na jej środku dobudowano świątynie, zbudowaną z wapiennych bloków. Po raz pierwszy świątynię wzniesiono nie od północy, a od wschodu. Mogła ona także pełnić role kaplicy poświęconej królowi. Jej budowę wiąże się z koncepcją przebudowy piramidy schodkowej na gładko ścienną (trzeci etap budowy - E3). Świątynia ma plan zbliżony do kwadratu, składa się z trzech części, dwukrotnie skręcającego korytarza wejściowego, otwartego dziedzińca i pomieszczenia z dwoma Stellami. Brak jakichkolwiek ozdób, każe nam sądzić, iż nigdy nie była wykorzystywana w celach religijnych.

Etapy Budowy (E1,E2,E3 )
Wewnętrzne Korytarze i Komora Grobowa
Wejście do piramidy znajduje się na osi północ-południe, w północnej ścianie, piętnaście metrów nad ziemią. Jest to wyjątkowa sytuacja kiedy  wejście do piramidy umieszczono, tak wysoko nad ziemią. Stąd, korytarz prowadzi w dół, aż osiągnie poziom kilku metrów poniżej podstawy piramidy, gdzie zamienia się w poziomym korytarz, który prowadzi do komory grobowej. Odkryte  nisze w ścianie od  wschodu i zachodu mogły być stosowane do ułatwienia bloków, którymi później , zamykano  korytarza do komory grobowej.