wtorek, 16 kwietnia 2013

Piramida Djoser / DzeseraPiramida Schodkowa Djosera / Dzesera
Widok
  • Pierwsza piramida starożytnego Egiptu
  • Grobowiec Farona Djosera (pl. Dżesera)
  • Architekt Imhotep
  • Rok około 2650 p.n.e. (lub 2887 p.n.e. – zależy od źródła)
  • Okres III Dynastia
  • Lokalizacja Sakkara


Plan Kompleksu

Imhotep


Imhotepowi przypisuje się opracowanie techniki budowania z ciosanego kamienia. Co zaowocowało odejściem od budowli z cegły trzcinowej. Zmiana techniki umożliwiła zmianę koncepcji formy grobowca, z mastaby na piramidę. Zmiana dokonała się na placu budowy, można by rzec metodą prób i błędów. Pierwotną mastabę poszerzano i dodawano kolejne mniejsze mastaby na grzbiecie większej. Budowa Kompleksu

Przekrój
Pierwotna mastaba (M1), zbudowana na planie prostokąta. Następnie dobudowano, kolejne warstwy, poszerzając podstawę aż uzyskano konstrukcję o planie kwadratu, o wymiarach 62x62 m, i wysokości 7,8 m, która nie wystawała ponad 10 m mór. Kolejnym etapem było ustawianie na kwadratowej podstawie, kolejnych mniejszych mastab, aż uzyskano piramidę o czterech schodkach (P1). Ostatecznie powiększono budowle do piramidy sześciu schodkowej (P2).  Ostatecznie Grobowiec osiągnął wymiary podstawy 121,0 x 109,0 m oraz wysokość 62,5 m. Brzegi i grzbiety ,,schodków” są delikatnie pochylone.


System Korytarzy
Grobowiec (Podziemia)

Grób faraona składa się z studni i z galerii podziemnej. Ponadto wybudowano liczne zawiłe korytarze, oraz galerie prowadzące do magazynów i krypt, w których składano dary pogrzebowe. Komora grobowa została wykończona granitem. W kompleksie podziemnym znajdują się jeszcze pomieszczenia  nazwane Apartamentem Królewskim i Niebieską Komnatą.


Kompleks

Rekonstrucja
Teren wokół piramidy został tak zagospodarowany, aby stworzyć miniaturę stolicy, iluzję budowli niezbędnych do życia faraonowi. Zbudowano dziedziniec z podium, aby król mógł świętować kolejne rocznice panowania, postawiono szereg kaplic-symboli świątyń całego Egiptu, umieszczono miniatury pałaców królewskich.


Mozaika z wnętrza grobowca 2
Zdobienie
Nowe elementy rozwiązań dekoracji to dwa fryzy: fryz kobr mających chronić władcę przed złymi mocami oraz tzw. chekeron – fryz z szeregu figur stylizowanych na kształt witki trzcinowej związanej w regularnych odstępach. Te dwa motywy weszły do kanonu zdobnictwa monumentalnych budowli egipskich.
Zespół grobowy ozdobiono licznymi posągami. Wewnątrz zamurowanej komory (zwanej serdabem) umieszczono posąg samego króla Dżosera w postawie siedzącej. Król, przez otwory w ścianie, mógł obserwować składane ofiary. Postać króla, odziana w odświętne szaty zajmuje miejsce na tronie. Wyraz twarzy, pełen powagi i spokoju, był naśladowany w późniejszych wyobrażeniach faraonów.Ciekawostki

Zespół grobowy Dżesera Imhotep zaprojektował wzorując się na wcześniejszych konstrukcjach, wprowadzając jednak także wiele innowacji. Pomimo użycia nowego budulca, jakim był kamień, grobowiec posiada wiele cech charakterystycznych dla budowli wykonywanych z cegły. Typowe dla architektury ceglano-trzcinowej motywy, Imhotep odtworzył w nowatorski sposób m.in. bloki kamienne użyte do licowania ścian otaczających piramidę budowli wykonano tak, by imitował kształtem suszoną cegłę. Wejście do wnętrza piramidy zostało tak wyrzeźbione, że przypomina zrolowaną matę do środka albo drewnianą konstrukcję. Ściany korytarzy wzmocnione są kolumnami o kształcie podobnym do drewnianych słupów albo wiązek trzcin, żłobkowania sufitu imitują stropy z pni palmowych.

Mamy tu więc przykład, z zastosowaniem nowego materiału, przy użyciu (naśladowaniu) tradycyjnych technik budowlano-konstrukcyjnych. Podobnie postąpiono przy budowie pierwszego żelaznego mostu. Iron Bridge z 1779 nad rzeką Severn, został zbudowany przy użyciu technik znanych z budownictwa (stolarki) drewnianego. ,,Wielkie umysły myślą podobnie”
Przekrój

Wnętrze wizualizacja

Rekonstrukcja

Mozaika z wnętrza grobowca 1

Wnętrze Grobowca

Wnętrze Grobowca

Wnętrze Grobowca
Kolumnada
Zaczopowany granitem sarkofag
Dary Pogrzebowe

Dary Pogrzebowe

Plan korytarzy pod piramidom

Wizerunek Djosera

Wizerunek Djosera

Plan Kompleksu

Przekrój

System Korytarzy

Plan i Widok - Rekonstrukcja

Płytki z mozaiki

Płytki z mozaiki

Wizualizacja

Stan Obecny