poniedziałek, 29 kwietnia 2013

El Lissitzky - Architekt - Prouny 
Autoportret
El Lissitzky (ros. Эль Лисицкий, ur. 10 listopada/23 listopada 1890 w Poczynoku, zm. 30 grudnia 1941 w Moskwie) – rosyjski malarz, grafik, architekt, typograf i fotografik.
 
Kompozycje Publikowane w Prasie
Urodzony w rodzinie żydowskiej. Studiował architekturę na Wyższej Szkole Technicznej w Darmstadt. Zgłębiał żydowską sztukę i architekturę oraz ornamentykę w starych synagogach. W 1919 został profesorem w Szkole Sztuk Pięknych w Witebsku. Poznał tam artystów reprezentujących różne kierunki malarskie, m.in. Marca Chagalla i Kazimierza Malewicza. Od 1921 do 1925 roku pracował w różnych krajach Europy: Niemczech, Holandii i Szwajcarii, będąc jednocześnie od 1921 roku profesorem na Akademii Sztuk Pięknych w Moskwie. W 1925 roku wrócił jednak z Zachodu do Moskwy i zaangażował się w pracę w postrewolucyjnej szkole – Wchutiemasie. 


Proun
Najistotniejszy wpływ na Lissitzkyego, wywarły suprematyczne prace Malewicza. On jednak nadał płaskim kompozycją objętość, umieszczając je w aksonometrycznej przestrzeni. Interpretując na nowo zależność między objętością i powierzchnią. W ten sposób stworzył Prouny,  elementy unoszące się w pustej przestrzeni, oczywiście nadał im objętość. Natomiast kontrast między objętościami, był najważniejszym czynnikiem definiującym obiekt w przestrzeni. Malewicz prawdopodobnie pod wpływem prac swego ucznia tworzy planity.

El Lissitzky - Proun "Most" 1919
Lissitzky  wykorzystywał Prouny do kreowania kompozycji architektonicznych i urbanistycznych, zaczynał od plastycznej dwuwymiarowej koncepcji na papierze, a gdy uzyskał właściwy efekt nadawał obiektom objętość, kreując w ten sposób przestrzeń i kształty ją wypełniające. 

PROUN 1E Miasto 1921

PROUN 1E Miasto 1921- model

PROUN 1E Miasto 1921- model

PROUN 1E Miasto 1921- model
Natomiast sam Lissitzky, zasłynął jeszcze z kilku koncepcji  architektonicznych , takich jak trybuna dla Lenina 1924. Ponadto pomiędzy 1923 a 1925 zaprojektował "Wolkenbügel", znany w Polsce jako Wygładzacz Chmur – zespół nowoczesnych, oszklonych wieżowców w Moskwie.


Lissitzky pracował również dla międzynarodowej gazety "ZSRR w architekturze". 
El Lysytskyy. Klub jachtowy w Moskwie 1925

Projekt na podstawie Prounów

Projekt na podstawie Prounów

Proun

Proun

El Lissitzky Projekt Biurka

El Lissitzky Projekt Biurka

El Lissitzky Przy Pracy