wtorek, 30 kwietnia 2013

Adolf Loos - Dom Steinera - 1910Dom Steinera
Adolf Loos
St,-Veit-Gasse 10, Wiedeń
1910
 
Elewacja Frontowa
Gdy tylko pierwsze zdjęcia domu  Steinera, pojawiły się w międzynarodowej prasie stał się ikoną współczesnej architektury XX weku, Niemal każda książka traktująca o historii nowoczesnej architektury, wspomina o tym domu jak o ważny dla jej rozwoju. 
 
Elewacja od ogrodu
Gładka, otynkowana na biało elewacja od strony ogrodu, z dużymi nieregularnie rozmieszczonymi oknami, jest wzorowym przykładem korpusu pozbawianego ornamentów. Sam dom stanowi połączenie nowoczesności i klasycyzmu. Dla wielu budynek jest awangardowy, ze względu na pozbawioną dekoracji fasadę. Jednak urządzenie parteru jest zaprzeczeniem nowoczesności: orientalne dywany z wygodnymi angielskimi meblami, wyeksponowane brązowe belki sufitowe i dębowa boazeria. Cały ten kontrast między zewnętrznym wyglądem, a wyposażeniem wnętrza to podstawowy element architektonicznej koncepcji Adolfa Loosa.
 
Rzut Parteru i Przekrój
Od strony ulicy budynek musiał być zgodny z przepisami miejskimi. W willowej dzielnicy Hietzing przy St,-Veit-Gass zezwalano tylko na domy parterowe. Dlatego Loos zastosował tu pewien trik, wybierając półkolisty kształt dachu, który podkreślał przejście pomiędzy jednokondygnacyjną fasadą od strony ulicy i trójkondygnacyjną elewacją od strony ogrodu.
 
Narożnik obrośnięty dzikim winem stan z 1930
Chociaż dom wpisuje się w nowoczesną koncepcję architektury, widoczny jest tu typowy dla Loosa krytyczny konwencjonalizm. Elewacje – od strony ulicy i ogrodu – są wobec siebie prawie symetryczne. Na pierwszy rzut oka wydaje się też plan poszczególnych pięter, ale przy uważnej obserwacji okazuje się, że charakteryzuje go na wskroś asymetryczny układ. 
 
Klatka Schodowa
Centralne wejście z małą werandą prowadzi do niewielkiego przedpokoju, który z prawej strony otwiera się na klatkę schodową w stylu angielskim. 
 
Jadalnia
Dalej znajduje się duży pokój dzienny, który zajmuje całą szerokość budynku i służy jako salon i jadalnia. Znaczenie przestrzeni dziennej podkreśla zastosowanie wbudowanych mebli (ławek, narożników) i wolno stojących siedzisk, takich jak głębokie, angielskie, skórzane fotele czy stołki. Te różnorodne ale wygodne meble wykazują na przejęcie anglofil-skiego stylu. W Wiedniu 1910 była to całkowita nowość. 
 
przejście z części jadalnej do salonu
 
Salon
Wnętrza stworzone przez Loosa są odbiciem indywidualności ich mieszkańców. Według niego do życia miejskiego służą domy i mieszkania, a okna mają oświetlać pomieszczenia, a nie pokazywać to co jest na zewnątrz (odwrotnie niż w koncepcji modernistycznej).
Stołek z Teb - element wyposażenia

Stołek z Teb - element wyposażenia
 
Elewacje - Przekroje - Rzuty Kondygnacji